Jak to jest ze sprawnością?

Niektórzy podają, że ich rekuperatory mają sprawność ponad 90%. Jest to typowy chwyt reklamowy. Podając wartość sprawności należy podać przepływ powietrza, temperaturę zewnętrzną, wewnętrzną oraz wilgotność zewnętrzną i wewnętrzną, stosunek powietrza nawiewanego do wyciąganego. Bez podania tych wartości, wielkość sprawności nie stanowi żadnego wskaźnika. Podobnie jest z kotłami gazowymi. Jeden podaje, że jego kocioł pobiera na dobę 5 m3 gazu, a drugi że 30m3.
Obie wartości mogą być prawdziwe, gdyby podano, że oba utrzymują temp. wewnętrzną 20°C, ale ten który pobiera 5 m3 wartość tą zmierzono przy temp. zewnętrznych +15°C, a ten który pobiera 30 m3, przy temperaturach zewnętrznych – 20°C. Podobnie jest z rekuperatorami, ale tutaj trzeba podać jeszcze wilgotność. 

W dziale „Dla dociekliwych” podano szczegółowe wyliczenia gdzie dla tego samego rekuperatora wstawiono różne warunki zewnętrzne i wewnętrzne oraz różne przepływy powietrza.
Symulacja komputerowa pokazuje, że na tym samym wymienniku możemy uzyskać sprawność na powietrzu dostarczanym od 72% do 97%. Chcąc być uczciwym należy zaznaczyć, że w normalnych przeciętnych warunkach sprawność naszych rekuperatorów przeciwprądowych z wymiennikiem aluminiowym wyniesie od 72% – 87%, a krzyżowych 60-70%.


Przy wymiennikach z polipropylenu jest nieco mniejsza rzędu 2% w stosunku do aluminiowych. Skąd się wobec tego biorą tak wysokie sprawności podawane przez niektóre firmy? Odpowiedź prosta – nie podają prawdziwych wartości wiedząc że Inwestor nie ma warunków ani możliwości ich zweryfikować. Szanująca się firma na takie coś nie może sobie pozwolić. Proszę zobaczyć na stronach internetowych produkty czołowych firm europejskich jak: Systemair, Vallox (Venture Industries) lub Helios, gdzie ich rekuperatory osiągają sprawność rzędu 75-90% i to jest prawdą. Czy można uwierzyć reklamodawcy, który będzie zachwalał samochody jakiejś nieznanej firmy i twierdził że te samochody zużywają 2 l paliwa na 100 km podczas gdy podobne samochody Mercedesa czy BMW 7 l?
Dla informacji podajemy, że rekuperatory dla domów pasywnych winny mieć sprawność w przeciętnych warunkach większą od 85%. Nasze rekuperatory przeciwprądowe spełniają ten warunek.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?