Dla Inwestora ważny jest zarówno zakup rekuperatora wraz z instalacją jak i koszy eksploatacji i serwisu. Zakładając, że rekuperator ma wystarczyć na 20 lat koszty rozkładają się mniej więcej po połowie dla domku o powierzchni ok. 150 m2. Tutaj też niektórzy podają fantastyczne dane poboru prądu, tylko gdyby te dane wstawił do odpowiednich wzorów matematycznych to wynik będzie zaskakujący, bo sprawność wentylatora wyjdzie ponad 100% co jest niemożliwe.
Faktem jest, że wentylatory prądu stałego są bardziej ekonomiczne od prądu zmiennego, ale nie wszystkie. Niektórzy też podają pobór mocy na kilkanaście W, ale na najniższym biegu i przy wydajności 20-50m3/h, to jest prawie nic, czyli nie ma przepływu (opory kanałów). Aby rekuperator odzyskiwał ciepło (chłód) musi przez niego płynąć minimalna ilość powietrza, w naszym min. 100 m3/h. W środku wymiennika musi być przepływ turbulentny (burzliwy), powietrze musi obmywać ścianki, a przy małym przepływie jest laminarny i praktycznie mało dotyka ścianek, dlatego aby wzmóc turbulencje ścianki rekuperatora aluminiowego są odpowiednio profilowane.
I teraz „możemy” podać dla reklamy sprawność rekuperatora przy znamionowym przepływie powietrza (największa u nas 97% przy stosunku powietrza 2:1) a pobór mocy na biegu najniższym (gdzie nie ma praktycznie odzysku bo za mały przepływ) i wychodzą fantastyczne wyniki, ale nie prawdziwe. Pobór mocy w zależności od ustawionego biegu (dla którego odbywa się odzysk) dla silników prądu przemiennego i stałego podano na załączonych charakterystykach.