Jaki wybierać rekuperator?

Niniejsza porada nie ma na celu promowania naszych wyrobów, a jedynie dać ogólny pogląd na to czym kierować się przy wyborze rekuperatora. Uważamy bowiem, że Inwestor jest mądry i potrafi wybrać dla siebie najlepszy produkt, zakładając że ma on służyć ok. 20 lat.

– Nie kupować rekuperatorów, których konstrukcja wewnątrz wykonana jest z wyprasek styropianowych. Styropian dobry jest jako izolator, ale nie nadaje się jako materiał konstrukcyjny, bo pęka. Żaden z wymienionych w p. 1 producentów nie stosuje styropianu do tych celów.
– Izolacja rekuperatora winna być co najmniej grubości 25 mm.
– Musi być łatwy dostęp do wnętrza urządzenia. Otwieranie winno odbywać się bez dodatkowych narzędzi.
– Powierzchnia filtrów winna wynosić co najmniej kilkaset cm2 (u nas 1200), tak aby wkładka filtrująca starczyła przynajmniej na pół roku. Filtr o wymiarach 20×20 cm, to żaden filtr. Mały powierzchniowo filtr szybko się zatyka. Zatkany filtr to zwiększone opory, a to z kolei zmusza do przestawienia na wyższy bieg, wyższy bieg to większy pobór prądu. Wkładka filtrująca musi być łatwo wymienialna i tania (u nas 6 zł).
– Centrala musi być odpowiednio cicha, tak aby nie była słyszalna w pokoju.
– Należy się liczyć, że rekuperator kiedyś się zepsuje. Należy zapytać dostawcę czy ma części zamienne i ile one kosztują, np wentylator. Znam przypadki że w niektórych centralach zachodnich, cena wentylatora to 1/3 ceny rekuperatora.
– Wygląd zewnętrzny i jakość wykonania. Wymiennik i filtry winny się wsuwać i wysuwać łatwo bez oporów, łatwy dostęp do filtrów.
– Jeżeli rekuperator ma być montowany w nieogrzewanym pomieszczeniu np. na strychu, należy go zabezpieczyć przed zamarzaniem wody ze skroplin ( u nas podgrzewana taca ociekowa).
– Jeżeli nas stać finansowo wybierać rekuperator z wymiennikiem aluminiowym. Pamiętamy z fizyki, że najlepszym przewodnikiem ciepła jest miedź, a potem aluminium.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?